Schneider LC1G500LSEA
  • Schneider LC1G500LSEASchneider LC1G500LSEA
Schneider LC1G500LSEA
Yueyang Tongtu Company har speciellt förberett en kraftfull exekveringsenhet för utländska tillverkare av tung utrustning och industriella operationsteam inom kraftkontroll - Schneider LC1G500LSEA vakuumkontaktor. Vid styrning av högeffekts högspänningsmotorer i daglig drift har vanliga luftkontaktorer ofta problem som att kontakterna bränns och fastnar på grund av för hög ström, eller otillräcklig ljusbågsläckningsförmåga, vilket leder till olyckor. Denna kontaktor använder vakuumbågssläckningsteknik och är speciellt utformad för att lösa detta problem med stora strömavbrott. Som professionell leverantör rekommenderar vi denna nyckelutrustning som säkert och tillförlitligt kan styra 500A högström till dig, för att ge din motorstyrcentral en stabil kontrollpunkt, och helt bli av med besvären som orsakas av kontaktslitage eller ljusbågsfel som leder till utrustningsavstängning.
Prestanda
Prestandan hos denna Schneider LC1G500LSEA är verkligen pålitlig. Dess nominella arbetsström når 500A, vilket är en stor siffra, som enkelt kan starta och styra stora kraftmotorer på flera hundra kilowatt. Eftersom den släcker ljusbågen i vakuum är dess elektriska livslängd exceptionellt lång, till skillnad från vanliga kontaktorer vars kontakter snabbt slits ut. Dess brytförmåga är extremt stark, och den kan säkert bryta av även om det finns en stor felström i kretsen. När den används har den väldigt lågt ljud, till skillnad från vissa gammaldags kontaktorer som surrar kontinuerligt. Dess engagemang är väldigt skarp, utan den där tröga känslan, och dess prestationsindikatorer är extremt solida.
Specifikation
Produktmodell: Schneider LC1G500LSEA
Produktserie: TeSys Giga Series Contactor
Nominell arbetsström: 500 A (AC-1) / Ungefär 350 A (AC-3)
Märk arbetsspänning: Upp till 690 V AC
Linerspänning: 110 V AC (definierad av suffixet SEA)
Antal poler: 3 poler (3P)
Hjälpkontakter: 1 normalt öppen + 1 normalt stängd (standard, expanderbar)
Nominell isolationsspänning: 1000 V